7 Temmuz 2008

ANNELERİNİ UÇURAN BEBEKLER.....


"""Bebeklerin gülümsemesi, annelerde uyuşturucu etkisi yapıyor. Amerikalı bilim adamları, bebek gülümsemesinin beynin ödül merkezini harekete geçirdiğini ortaya çıkardı.

ABD `deki Baylor Tıp Fakültesinde görevli bilim adamı Lane Strathearn başkanlığındaki ekibin yaptığı deneyde annelere bebek fotoğrafları gösterildi ve bunlara baktıklarında fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğiyle beyinlerindeki kan akışı izlendi. Araştırma sonucunda, gülümseyen bebek fotoğraflarına bakan kadınların beyinlerinde aktif olan bölgelerin, uyuşturucu bağımlılığıyla da bağlantılı bölgeler olduğu belirlendi. Beynin bu bölgelerindeki hareketliliğin, kendi bebeğinin fotoğrafını gören kadınlarda daha arttığı kaydedildi. Bilim adamları, "Bebek gülümsemesi anneleri uçuruyor dediler." """
Kaynak : http://www.tumgazeteler.com/?a=3856052

Biraz abartmışlar mı diye düşünmekle beraber, bebeğinin gülümsemesini, mutlu yüz ifadesini görmek en iyi ödüldür, şüphesiz anneler için. Karşılıksız, içgüdüsel olarak ve büyük bir zevkle bakarız bebeklerimize. Yüzleri her zaman gülsün, hep iyi olsunlar diye uğraşmaz mıyız ? Tüm bebeklerin yüzlerinin daima gülmesi dileği ile.....